Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało dofinansowanie 252 wnioskom w ramach programu „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym! Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie zatrudnienia czy realizowania usług społecznych.
Celem programu jest rozwijanie przedsiębiorczości społecznej przez zapewnienie dostępu do wsparcia finansowego ułatwiającego tworzenie miejsc pracy oraz reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także wzmocnienie zdolności do świadczenia usług społecznych.
O wsparcie w ramach edycji 2024 mogły ubiegać się podmioty posiadające na dzień złożenia wniosku status przedsiębiorstwa społecznego (PS).
Przedsiębiorstwa społeczne mogły złożyć wnioski w ramach następujących instrumentów:
- Instrument I – Wsparcie zatrudnienia.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w PS. - Instrument II – Wsparcie PS w realizowaniu usług społecznych.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie środków na pokrycie wydatków związanych z realizacją usług społecznych przez podmiot uprawniony, np. związanych z podnoszeniem kwalifikacji lub rozwijania kompetencji pracowników PS w zakresie usług społecznych. - Instrument III – Wsparcie bieżące.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie środków na pokrycie niezbędnych stałych kosztów administracyjnych. - Instrument IV – Wsparcie reintegracji.
W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na pokrycie kosztów reintegracji społecznej i zawodowej pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył 19,6 mln zł na finansowanie Instrumentów I – III (Fundusz Pracy) oraz 1,96 mln zł na finansowanie Instrumentu IV (Fundusz Solidarnościowy).
W edycji 2024 Programu złożono 983 wnioski, z czego 734 wnioski A (Instrument I, II i III) oraz 249 wnioski B (Instrument IV). Finansowanie przyznano 252 z nich. Każdy podmiot biorący udział w naborze został zweryfikowany pod kątem uzyskania statusu PS.