Krzyżyk zamykający popup

Na świecie każdego dnia marnuje się 3,5 mln ton żywności, jak wskazuje raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Każdy wyrzucony posiłek przyczynia się do zwiększenia emisji oraz innych negatywnych skutków dla środowiska. Ekolodzy biją na alarm, a niektóre przedsiębiorstwa i organizacje podejmują kroki ku zmniejszeniu ilości marnowanego jedzenia.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są ekologiczne skutki marnowania żywności?
  • W jaki sposób zapobiegać marnowaniu jedzenia w różnych sektorach?
  • Jakie innowacje technologiczne wspierają ograniczenie marnowania żywności?

Marnowanie jedzenia niesie za sobą poważne konsekwencje ekologiczne. Wiąże się m.in. z emisją gazów cieplarnianych i nieodwracalnymi stratami zasobów. Produkcja jednego kilograma mięsa wołowego zużywa o 5 do 20 tys. litrów wody, jak wynika z raportu IPCC Climate Change and Land. Na każdym etapie cyklu życia żywności – od produkcji przez transport, aż po utylizację – intensywnie wykorzystywane są zasoby naturalne, takie jak woda i energia. Każde wyrzucone warzywo czy owoc to nie tylko zmarnowana żywność, ale także stracona energia, która była potrzebna, by zasilić ich wzrost, a następnie transport i warunki przechowywania. 

Konsekwencji jest jednak więcej. Gnijące na wysypiskach jedzenie emituje metan. Gaz ten zatrzymuje ciepło w atmosferze nawet 25 razy silniej niż dwutlenek węgla, jak wynika z badań IPCC. Przez to odpady żywnościowe znacząco wpływają na ślad węglowy branży spożywczej, a emisje z produkcji zmarnowanej żywności odpowiadają za aż 8–10 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla. Ograniczenie strat jedzenia jest jednym z ważniejszych działań, które można podjąć, by zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych i negatywny wpływ społeczeństwa na środowisko.

Działania zależą od branży

Działania w celu ograniczenia marnowania żywności różnią się od siebie w zależności od sektora. W sektorze gastronomicznym w zarządzaniu zapasami pomaga technologia – np. specjalne programy, które pozwalają dokładniej prognozować zapotrzebowanie i unikać nadmiernych zakupów. Choć dobre planowanie leży po stronie pracowników lokali, ważną rolę odgrywają też ich goście. Hotelowe restauracje, które często oferują posiłki w formie szwedzkiego stołu, starają się wpływać na świadomość gości, podając do informacji, ile kilogramów żywności prosto z talerzy wylądowało w koszu poprzedniego dnia i przeliczając, ile osób można by było taką ilością jedzenia nakarmić. To działanie ma sprawić, że goście będą uważniej nakładali posiłki i zabiorą do stolika tylko tyle, ile będą w stanie zjeść. Z kolei supermarkety i sklepy detaliczne mogą minimalizować odpady przez optymalizację zamówień i przecenianie produktów, których termin zdatności do spożycia niebawem upłynie. Podobny ruch wykonują w przypadku produktów sezonowych, które – choć nie mają wad – nie są kupowane, np. czekoladowe bałwanki i choinki wiosną. 

Kupując jedzenie warto zadbać, by nie wylądowało w koszu na śmieci. Fot. Pixabay

Działania w tym zakresie zależą jednak nie tylko od dużych graczy na rynku. Na zmniejszanie ilości zmarnowanego jedzenia ma wpływ każdy człowiek. W gospodarstwach domowych skutecznym rozwiązaniem jest planowanie zakupów, odpowiednie przechowywanie produktów i kreatywne wykorzystanie resztek. Warto też regularnie sprawdzać terminy ważności produktów w kuchennych szafkach i lodówce i na ich podstawie planować posiłki – dzięki temu przeterminowane jedzenie nie trafi do śmietnika.

Ciekawe rozwiązanie na rzecz ograniczenia marnowania żywności wprowadziło Glovo, międzynarodowa platforma dostaw, która umożliwia zamawianie i szybkie dostarczanie jedzenia oraz innych produktów na życzenie. Glovo angażuje się w walkę z marnowaniem żywności, współpracując z partnerami i promując odpowiedzialne podejście w zarządzaniu zapasami. Organizacja utworzyła Glovo Access, czyli specjalny program i platformę, który zapewnia darmowe dostawy i wsparcie transportowe dla organizacji pozarządowych. Szczególnie przydaje się to organizacjom, które ratują nadwyżki żywności i dostarczają posiłki do osób potrzebujących.  Program Glovo Access pomógł dostarczyć już ponad 2 miliony posiłków we współpracy z organizacjami pozarządowymi w Polsce.

Co więcej, część z każdego zamówienia realizowanego przez Glovo jest przeznaczona na specjalny fundusz wewnętrzny, z którego finansowana jest pomoc dla organizacji pozarządowych – np. finansowanie posiłków i ich dostaw. Jest to wpisane w nasz model biznesowy i w cele roczne, które mierzymy w kilogramach uratowanego jedzenia. Dzięki temu możemy zapewnić darmowe dostawy żywności dla organizacji pozarządowych, które zajmują się pomocą potrzebującym. Niestety potrzebujących wciąż jest dużo więcej niż żywności którą otrzymują organizacje, dlatego wciąż szukamy firm lub organizacji, które będą chciały włączyć się w pomoc i przekazywać nadwyżki żywności na cele pomocowe.

Małgorzata Żurowska

Impact & Sustainability Lead w Glovo

Dostawy do banków żywności

Rozwiązaniem, które również pozwala na ograniczenie ilości zmarnowanego jedzenia, jest przekazywanie jego nadwyżek do banków żywności lub organizacji charytatywnych. Taki krok wykonują m.in.:

  • producenci produktów spożywczych – przekazują towary wycofane z obiegu, które nie spełniają wymogów estetycznych, ale wciąż są w pełni zdatne do spożycia;
  • duże sieci handlowe – przekazują nadwyżki towarów lub produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia;
  • rolnicy – banki żywności mogą przyjąć nadwyżki warzyw i owoców, które z różnych powodów nie trafiły na rynek, np. ze względu na niewielkie wady estetyczne;
  • osoby prywatne – przekazują produkty żywnościowe np. podczas zbiórek organizowanych przez banki żywności w sklepach lub w czasie specjalnych wydarzeń.

Działanie to ma wartość nie tylko środowiskową, ale i społeczną – żywność, która mogłaby trafić do śmieci, trafia do potrzebujących, pomagając zmniejszyć problem głodu i ubóstwa.

Banki żywności ratują jedzenie na masową skalę. Żółty plecak Glovo pomieści ograniczoną liczbę przesyłek, więc szukamy rozwiązań, które pozwolą naszej organizacji pomagać na większą skalę, nie tylko przez pojedyncze dostawy. Z tego względu wspieramy Banki Żywności w finansowaniu kosztów transportu żywności – np. od producenta do konkretnego banku.  Tylko w 2024 pomogliśmy Bankom Żywności w Polsce przetransportować ponad 800 tysięcy kilogramów żywności uratowanej przed zmarnowaniem. To pokazuje, że cyfrowe platformy mogą realnie przyczynić się do ograniczenia odpadów i zminimalizowania emisji związanych z wyrzucaniem jedzenia.

Małgorzata Żurowska

Impact & Sustainability Lead w Glovo

W Barcelonie, Madrycie i Warszawie Glovo otworzyło też Centrum Dostaw Społecznych – miejsca w pełni dedykowane ratowaniu żywności, prowadzone wspólnie z wybranymi organizacjami pozarządowymi. Żywność jest w nich magazynowana,  pakowana w paczki i przekazywana osobom potrzebującym. 

Przeciwdziałając marnowaniu żywności firmy nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia wspomnianego śladu węglowego czy oszczędzania zasobów. Dla firm to również szansa na budowanie współprac z organizacjami pozarządowymi, które mogą być również częścią ich strategii ESG. Proekologicznymi postawami wpływają też na świadomość społeczeństwa. Pokazują, że żywność można uratować przed wyrzuceniem, ale i uwrażliwiają na potrzeby osób w trudnej sytuacji życiowej, cierpiących głód, dotkniętych ubóstwem. Działają w ten sposób nie tylko na rzecz środowiska, ale i drugiego człowieka. 

Czytaj także: Małe zmiany, wielki efekt: jak firmy mogą walczyć z marnowaniem żywności?

    Firmowy adres e-mail
    Numer telefonu
    Temat wiadomości
    Klikając przycisk “Wyślij zapytanie” zgadzasz się przekazanie przez nas informacji handlowych do Partnera, który będzie przetwarzał Twoje dane w celach marketingowych. Informacje o Partnerze znajdują się w tekście wyżej. Szczegóły dot. przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Odezwiemy się do Państwa w ciągu 1-2 dni roboczych na adres e-mail: [email].